Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup nieco mniej lub bardziej egzotycznych zwierząt do domu, które naturalnie nie występują w Polsce. Idealnym przykładem jest lotopałanka karłowata, która zyskuje na popularności wśród miłośników domowych gryzoni. Równocześnie należy podkreślić, że przyszły właściciel powinien dobrze zapoznać się z informacjami na temat wybranego zwierzęcia, by odpowiednio się przygotować. Koszt zakupu tzw. workolota karłowatego waha się w granicy 1-2 tys. złotych. Trzeba jednak pamiętać, że są to zwierzęta stadne, dlatego należałoby posiadać co najmniej dwóch przedstawicieli tego gatunku.
Krótka charakterystyka lotopałanki krótkogłowej
Zwierzątko z grupy torbaczy wyróżnia się niewielkim rozmiarem i niską wagą (do 150 g). Futro jest koloru popielatego lub brązowego z charakterystyczną ciemną pręgą ciągnącą się wzdłuż grzbietu. Workolot ma duże oczy, które umożliwiają widzenie stereoskopowe. Zwierzę potrafi także poruszać uszami niezależnie od siebie. Z kolei dodatkowe fałdy skórne przy nadgarstkach i kostkach pozwalają na wykonywanie lotów ślizgowych.
Czym karmić lotopałanki?
W warunkach naturalnych zwierzęta żywią się głównie owadami oraz nektarami i pyłkami kwiatowymi. Dieta powinna więc składać się w 50% z białka (insekty, jaja) oraz 50% pochodzenia roślinnego (miód, syrop klonowy, propolis). Właściciel może również zdecydować się na podawanie gotowych mieszanek, które są dostępne w sklepach zoologicznych. Dodatkowo można też karmić pupile świeżymi owocami. Co ważne, jedzenie należy podawać wieczorem (lotopałanki prowadzą nocny tryb życia).
Jak długo żyją przedstawiciele grupy torbaczy?
Na stronie dostępnej pod adresem ekologia.pl można przeczytać, że zwierzęta na wolności żyją około 9 lat, natomiast w warunkach hodowlanych mogą dożyć nawet do 14 lat. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić pupilom odpowiednie warunki. Mowa przede wszystkim o:
Decydując się na zakup przedstawiciela tego gatunku, warto skorzystać z oferty sprawdzonego hodowcy, który zapewnia właściwe warunki zwierzętom przeznaczonym do odsprzedaży.
Dodano: 2022-10-07
Telefon: 224989898
Miejscowość: Warszawa
Adres: Kaliszówka 4
Kod pocztowy: 01-909
Źródła: https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/lotopalanka-karlowata
Autor: Maria Szulc